Historie emailu

2702745 com email300px1V dnešním článku se podíváme trochu blíže na historii emailu a okolnosti jeho vzniku. Mnoho vynálezů máme dnes hlavně díky vědeckým projektům podporovaných armádou. Patří mezi ně například suchý zip, teflon nebo mikrovlnná trouba. Všechny tyto věci dnes a denně používáme, aniž si uvědomujeme, že jejich původní zamýšlené poslání bylo zcela jiné. Ne jinak tomu bylo u emailu. Jelikož se USA v dobách studené války obávaly cíleného útoku SSSR jadernými hlavicemi na svá hlavní hlavní velitelství, vznikla potřeba tato velitelství více roztříštit a zvýšit tak počet potencionálních cílů, které by bylo třeba zničit pro úplně ochomení velení obrany Spojených států.

TomlinsonŘešením byla Síť ARPANET (předchůdce internetu). Americké ministerstvo obrany, které provozovalo ARPANET, využívalo síť do té doby primárně pro přenos souborů z jednoho počítače na druhý. Zvýšená aktivita kolem této sítě a především nutnost efektivní komunikace dala v roce  1971 vzniknout jednomu zajímavému vynálezu, a to díky zaměstnanci externí společnosti BBN (Bolt Beranek and Newman), Rayovi Tomlinsonovi. Pan Tomlinson vymyslel v první řadě systém směrování zpráv mezi více počítači. Použil k tomu dnes již všem známý zavináč (@). Když někomu zasílal zprávu, musel určit komu a kam. Díky tomu vzniklo "komu@kam", tedy rozdělení adresy na jméno adresáta a název serveru. Tečka a doména (.cz, .com) byly přidány až později. První email, který pan Tomlinson zaslal, byl určen jemu samotnému. Vše se odehrálo v rámci jeho kanceláře. To, co ve zprávě bylo, už dnes nikdo nepamatuje. Nikdo si samozřejmě v té době neuvědomoval, že se vytváří věc dnešního významu. ARPANET byl hlavně armádní projekt a nebylo zase tak komu psát. Z tohoto důvodu se email ihned hromadně nerozšiřoval. Masověji se tento nástroj komunikace prosadil až díky universitám. Slovo email bylo poprvé použito až v roce 1982.

email historie

:-) Emotikony

V témže roce seděl u počítače pan Ing. Scott Fahlman a někdo ho strašně naštval. Nevěděl, co s tím, jak to jenom napsat. Nakonec vymyslel ikonku složením znaků na klávesnici, která dostatečně reprezentovala jeho pocity. Tím dal vzniknout dnešním emotikonám :-), :-( nebo :-*. Od té doby používáme emotikony naprosto běžně.

Jak to bylo se spamem?

Slovo spam se začlo běžně používat až v roce 1998. Do té doby nás číst nevyžádanou poštu asi bavilo, ale spíše jí nebylo tolik. V dnešní době tvoří spam naprostou většinu veškeré pošty na internetu. Jen díky obraně proti spamu, která následně vznikla, nemáme jich dnes plné schránky.

Z dnešní Historie emailu je to vše. V dalším pokračování prostudujeme, jak je na tom email dnes v našich končinách.

Užitečné odkazy