Historie emailu 2

Historie emailu 2

email-0011Abychom si mohli povídat o emailu dnešní doby, musíme se podívat ještě trošku do minulosti. V ní jsme využívali k připojení k internetu zejména vytáčené připojení, což bylo nejen neskutečně pomalé, ale zejména neskutečně nákladné, platilo se za každý přenesený megabyt. Proto i podoba emailu byla tomuto stavu uzpůsobená, dříve se nemohl text ve zprávě formátovat tak, jak to děláme dnes. Využíval se tzv. „Prostý text“.

Následně vyvstal další zajímavý problém, tím bylo psaní v jiném jazyce než v angličtině. Protože angličtina stála u zrodu počítačů v prvé řadě, měla čeština i například němčina smůlu a nejprve se zprávy psaly tzv. „bez hacku a carek“. Potom si ale několik chytrých lidí řeklo, že je to škoda, a vymysleli rozšíření ASCII. Protože jsou zprávy kódovány 7-bitově, vejde se tak do 7bitů pouze 128 znaků „písmenek na klávesnici“, a tudíž na výmysl Cyrila a Metoděje v podobě naší diakritiky nezbylo místo.

Email byl na vrcholu v 90. letech minulého století. Hned po přechodu internetu na doménový systém, jako například cokoliv.com, s ním přišly i první freemaily jako post.cz, seznam.cz, hotmail.com, ten byl zakoupen Microsoftem, stejně jako post seznamem. Microsoft krátce na to vydal první Outlook a v tu chvíli se objevil email, jak ho známe dnes.

Poslední z velkých milníků byl asi počin googlu, protože před nástupem gmailu měl každý k dispozici kolem 20mb prostoru pro svůj email. Gmail to ovšem změnil a díky němu máme nyní k dispozici gigabajty prostoru pro emaily, ovšem musíme zde napsat, proč to google udělal? Odpověď je jednoduchá, Google chce mít Vaše data, ta jsou nejcennější už dnes, prochází naše emailové zprávy a vytváří tím diagram Vašich zájmů a priorit a na jejich základě na nás cílí reklamu.

Doba sociálních sítí, tzv. internet 2.0, zajistila, že v osobním životě je dnes email pro velkou část lidí ničím, protože máme například sociální síť, jejímž prostřednictvím komunikujeme, a to nám k životu stačí. Email je potom přežitkem, protože nám k ničemu není. (Když mám instant messenger, nebudu posílat email).

Tento článek je pokračováním článku: Historie emailu

Užitečné odkazy